Menu

Kategorie: NOVINKY, FOTOGALERIE

LÉTÁNÍ S LÉTAVCEM

LÉTÁNÍ S LÉTAVCEM

   Nedělní ráno vypadalo nádherně. Tedy alespoň při prvním pohledu z okna. Sluníčko zalévalo žižkovské ulice a vše vypadalo na úžasný letový den. Oblékl jsem se a vyšel před dům. V tu chvíli se do mě opřel poryv větru a já ve vteřině pochopil, že dnes to bude boj. Mráz a nárazový vítr je přeci to nejlepší, co můžu pro ostrý zálet a ještě před okem kamery potřebovat.

Vyzvedl jsem modely, pak i Čeldu a nabral směr na Chodov. Pro zálet produkce vybrala skvělé místo, kde si se směrem větru nemusíte dělat hlavu, protože tam na každém místě a v každou minutu fouká z jiného směru a jinou silou. Prostě nádhera!!!

Nálada byla skvělá. Kluci si hned na place otevřeli piviště a plánovali co a jak natočit. Kudy poletím odkud se přiblížím a podobně.
Než si kluci připravili techniku, já připravil první model. Mini SkyFun v setu s tříosou stabilizací a mini vysílačem byl k letu připraven za cca 30 sekund a pak už jsem jen tuhnul a mrznul. Foukalo zdatně a já přemýšlel nad tím, co budeme natáčet, když to éro rozflákám hned při startu.

Tak, jde se na to! Michal se ujímá role „házeče“. Poslední kontrola řízení. Kamera jede. Plný plyn a Michal vrhá model vzhůru. 
Pane bože to je paráda!!! Ten mrňavej model letí jak po kolejích. Vítr mu absolutně nevadí. Necítit na vlastní tváři jak fouká, tak si budu myslet, že je bezvětří. Stabilizace jede jak má. Eliminuje každý pokus větru o změnu směru letu proti mé vůli. 
Pořád mám trochu obavy z přiblížení modelu ke kameře. Mini SkyFun je velice živý a rychlý model a tak mám přeci jen respekt a raději se v plné rychlosti držím v bezpečné vzdálenosti.

Záběrů je dost a tak jdu na přistání. Stabilizace drží model tak, že nezná pádovou rychlost. Přistávám pod velkým úhlem a přesto lehce a bez pádu. Paráda.

Příprava druhého modelu a přeprogramování mého mozku z Modu 2, ve kterém byl vysílač Mini SkyFunu na Mod 1, v kterém běžně létám, trvala jen chvilku. Zbytek času do druhého záletu jsem se snažil rozmrznout. Povedlo se.

Kamera jede, Michal vrhá T45 na oblohu. No, spíše model jen tak položil do vzduchu. Naštěstí má model dostatek výkonu na to, aby vzlétl. Projevuje se malý problém. Model jde moc do stoupání. Na udržení rovného letu je potřeba hodně tlačit. Rozhodl jsem se přistát a upravit mechanicky středovou polohu výškovky.
Hotovo.

Jdeme znovu do vzduchu. Znovu vysvětluji Čeldovi jak se má správně model hodit. „Jasněěě, nejsem blbej!“ komentuje mou snahu Michal a po spuštění kamery vrhá model do vzduchu sice slušnou silou, ale s takovou rotací, že se model obrací ihned po odhodu kabinou k zemi a jde do levé ostré zatáčky. Fakt super manévr a jdu vzhůru. Tentokrát je model skvěle vyladěn. Létá neskutečně dobře a rychle. Poslouchá na slovo. Dávám i pár pěkných průletů pro kameru a věnuji se testu letových vlastností. 
Po stoupavé zatáčce na plný plyn a srovnání do přímého letu náhle motor změní zvuk. Motor nejde. Ihned začínám točit na pravou otočku. 
Řízení nejde!
Model v posledním nastavení točí ostrou spirálu k zemi. Náraz a konec.

Co se stalo? 
Prohlížíme model po pádu. Není to tak zlé. Vše je opravitelné. Naopak hodnotím pozitivně pevnost konstrukce. 
Po této příhodě jsme ještě natočili závěrečné zhodnocení testu a už hurá do tepla aut a nabíráme směr domů.

Máme za sebou jeden z mnoha natáčecích dní, které nás ještě čekají. Bylo to prima i přes ten nepříjemný pád. Už teď se těším na další létání pro RCTV.

 


Vydáno: 21.2.2013 21:37 | 
Přečteno: 11840x

Autor: Létavec