Menu

Kategorie: NOVINKY, FOTOGALERIE, NAŠE VIDEA

SWAMP RACE 2013 - FOTO A ČLÁNEK

SWAMP RACE 2013 - FOTO A ČLÁNEK

Osmého září jsme pořádali první ročník Swamp race závodu v restauraci U splavu v Uhříněvsi, kde se okolí přímo nabízí k uspořádání závodu. Jezdilo se s airboat také známé jako swampboat s plochým dnem a buď s tlačnou, nebo tažnou vrtulí. Historie airboat vede do Kanady, kde postavil roku 1905 Dr. Alexander Graham Bell první prototyp Ugly Duckling (Ošklivé káčátko) Poté se jeho výroba rychle rozšířila po státech hlavně na Floridě, kde byl první airboat registrován v roce 1920. Většina airboatu vznikla v rodných firmách a samo domo ze silných motorů amerických aut. Airboat se hlavně uplatní v mělkých vodách, bažinách a při potopách. 29.srpna 2005 při hurikánu Katrina zachránil tisíce obětí povodní. Jen ze čtyř nemocnic v centru New Orleans třicet airbusu zachránilo přes 3OOO pacientů a zdravotního personálu za méně než 36 hodin.

Do závodu se přihlásilo na našich stránkách 9 závodníků. Ondřej šolc z RC GURU, Létavec z RC KYNGU, Richard Koutný z MM Products. Jiří Počta (místní štamgast z restaurace U splavu) Pavel Beneš (Oficiální a jediný zástupce modelářských kroužků z LMK Žirovnice) A pak naše parta RCTV v čele s Michalem Čelišem a jeho Batman airboatem. Márou a mnou s tuningem z PET flašek.

Den před závody se omluvil z účasti Létavec a Richard Koutný. Tak jediný zástupce prodejen se ukázal akorát RC GURU v čele s Ondřejem Šolcem a jeho mechanikem. Už od začátku byl jasný favorit. Já s petkama to nebyl, Mára vsázel na velkou obratnost svého modelu, který měl vzadu dvě obrovské plácačky. A užovky po stranách. Pavlík měl extra lehký a extra křehký model z balzy. Což se ukázala jako extra nevýhoda. Místní štamgast Jiří ten to splácal z trupu letadla a polystyrénové loďky.

Michal měl pojízdný černý vánoční stromeček, který vypadal jak z nějaké apokalypsy. Takže kluci z RC GURU neměli konkurenci se svým motorem Turnigy 4000otáček na 1V, tříčlánkovými bateriemi 2700mAh, dobou provuzu 15 minut, vrtuli o rozměrech 5,5 x 4.5 a 60 ampérovým regulátorem. Trup byl z depronu a poslepován purexem. Airboat stavěli tři dny ve vybaveném obchodě RC GURU. To se jim to staví!! Já se stavbou u kontejneru s plastem a zapůjčením RC vybavením od otce strávil tři hodiny.

Moje první zkušební jízda proběhla až na místě zdárným převrácením přes čumák a utopeným otcovým regulátorem. Proto jsem přidal PETKY na čumák a půjčil si od Michala regulátor. A aspoň zajel kvalifikační kolo, které nedojeli dva airboaty a to Jiřího Počty (Štangast U splavu) a Pavlíka Beneše (LMK Žírovnice) Takže přede mnou , se už jen mohl dostat Michal nebo Mára, a to si počkejte na záznam na našich stránkách RCTV.cz. RC GURU byl jasný jako vítěz hned co roztočil motory. Protože jeho obrovský řev působil i jako psychologický účinek.

Tak se všichni začali těšit na deadmatch, jak jim to rozsekáme. Jen teda než k tomu došlo, tak Michalovi odešel regulátor, Márovi baterie a mě ještě jeden regulátor. Takže nakonec bojoval Mára s RC GURU. A jak to dopadlo se mrkněte na RCTV.cz v jubilejním desátém díle RCTV.

Zatím se mrkněte na našlápnutý devátý díl, který už bude ne brzy, ale velmi brzy. Za to Desítka bude, až za déle, mnohem déle. Tak listopad, prosinec ale bude . Děkujeme za přízeň a sledujte nás dál i na Sport 5.    

             


Vydáno: 18.9.2013 22:14 | 
Přečteno: 11490x

Autor: Martin